Urządzenie bez którego nie wyobrażają sobie swojej kuchni single, ale też osoby młode (nie tylko studenci). Mikrofalówka jest obecna również w kuchniach wielodzietnych rodzin. Jaką wybrać? Na co zwrócić uwagę? Odpowiadamy na te i inne pytania.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Zaczniemy od tego tematu. A dokładniej od dwóch możliwości. Pierwsza to kuchenki mikrofalowe do zabudowy. W tym wypadku przede wszystkim chodzi o estetykę. „Chowamy” to urządzenie i nie ma ono wpływu na całą aranżację kuchni. Oprócz tego modele tego typu są często dużo bardziej wytrzymałe i lepsze jakościowo. Chociaż w tym aspekcie wiele zależy od ceny i producenta. 

Z drugiej strony tanie mikrofalówki są najczęściej wolnostojące. Mają one mniej możliwości, ale dla wielu osób są wystarczające. Tego typu urządzenia mogą być metalowe lub mieć pewne części wykonane z tworzyw sztucznych. Te pierwsze są zdecydowanie bardziej trwałe. Ale podobnie jak w przypadku modeli do zabudowy i tutaj warto przejrzeć jakiś ranking mikrofalówek (najlepiej niejeden), aby być bardziej zorientowanym. 

Ważne funkcje kuchenek mikrofalowych

Minęły czasy, kiedy skupiały się one jedynie na odgrzewaniu dań i przygotowaniu popcornu. Jeśli zalega Wam w domu taka „kuchenka mikrofalowa retro”, warto poznać jakie rozwiązania mają nowoczesne modele. A jest tego sporo. Funkcja podgrzewania to dopiero początek. Nowe  urządzenia tego typu posiadają automatyczne programy do gotowania. Kuchenka sama „dobiera” czas i temperaturę gotowania. Bierze przy tym pod uwagę wskazany przez użytkownika rodzaj potrawy.

Termoobieg w mikrofali? Dlaczego nie. To gwarancji idealnego opiekania z każdej strony. Kuchenka mikrofalowa z grillem to również już w zasadzie standard. Część z z urządzeń tego typu posiada funkcję gotowania na parze. Warzywa, owoce, mięso – wiele można w ten sposób przygotować. Warto też rozejrzeć się za modelem, posiadającym funkcję samoczyszczenia.  Przy pomocy gorącej pary. Możliwość ustawienia startu działania na konkretną godzinę, blokada rodzicielska, rozmrażanie, funkcja kombi – jest tego naprawdę sporo.

Zastanawiając się jakie urządzenie wybrać, konieczne sprawdźcie uwagę na jego wielkość. Mała kuchenka mikrofalowa świetnie sprawdzi się w domu singla, który częściej i tak  jada „na mieście”. Ale już włożenie do niej całego kurczaka będzie niemożliwe. Kilkuosobowa rodzina raczej nie będzie mogła z tak małego modelu korzystać szybko i wygodnie. 

Kuchenki mikrofalowe ze sterowaniem mechanicznym

Na to w jaki sposób możemy korzystać z danego urządzenia też warto zwrócić uwagę, przeglądając jakikolwik ranking kuchenek mikrofalowych. W zasadzie istnieją dwie możliwości. Po pierwsze sterowanie mechaniczne. Czyli mówiąc prościej przy pomocy pokręteł. To taka właśnie mikrofala retro. Kojarzy się ją przede wszystkim z kilkudziesięcioletnich filmów (głównie amerykańskich). Obecnie to rozwiązanie stosowane bardzo rzadko. 

Kuchenki mikrofalowe ze sterowaniem elektronicznym

W tym wypadku dany model jest „uzbrojony” w grupę przycisków. To przy ich pomocy wybieramy rodzaj potraw, czas i sposób obróbki termicznej. To rozwiązanie bardzo proste w użyciu. Niektóre modele świetnie sprawdzają się w kuchni seniora. Wielkość przycisków, jak również widoczne graficzne ich oznaczenie, ułatwią osobie starszej korzystanie z nich. Nowsze kuchenki nasz wybór ograniczają do minimum. Wspominaliśmy wyżej o funkcji doboru parametrów przez samo urządzenie.

Kuchenki mikrofalowe z grillem zwykłym

To bardzo chętnie wybierane rozwiązanie. Mikrofalówka z grillem to przede wszystkim bardzo praktyczne urządzenie o rozbudowanych możliwościach. Natomiast wybór takiego modelu powinien być oczywiście podyktowany przez potrzeby. Jeśli zakupicie taką kuchenkę i przez parę lat skorzystajcie z tej funkcji 2-3 razy, to niekoniecznie jest to dobry pomysł. Odrębną kwestią jest to czy to być „zwykły” grill, czy jednak kwarcowy (o którym poniżej. Pierwszy z wymienionym jest tańszy ale oczekiwania wobec niego nie powinny być zbyt wygórowane. 

Warto mieć na uwadze, że to taki grill zużywa więcej energii elektrycznej. Wolno się również nagrzewa. Jego konserwacja nie należy do najprostszych. To bardzo specyficzna budowa, utrudniająca dostęp do poszczególnych części.

Kuchenki mikrofalowe z grillem kwarcowym

To bardziej nowoczesne rozwiązanie, więc na pewno będzie lepszym wyborem, dla osób, które zamierzają często korzystać z tej funkcji. Grill kwarcowy to przede wszystkim lepsza jakość przygotowanych przy jego użyciu potraw. Zapobiega on między innymi rozmiękczaniu i zawilgotnieniu dań. Kto miał okazję jeść na przykład pizzę czy skrzydełka ze starszych modeli mikrofali, doskonale wie, o czym piszemy. 

Kuchenka wykorzystująca grill kwarcowy jest też tańsza w eksploatacji. Dlaczego? Po pierwsze wykorzystują one nowoczesne lampy kwarcowe. Te ostatnie bardzo szybko się nagrzewają. Zużywają przy tym mniej energii elektrycznej. Są one również dużo prostsze w czyszczeniu. A korzystanie z grilla potrafi mocno „pobrudzić” dane urządzenie. I to też warto mieć na uwadze.

NazwaWhirlpool Kuchnia mikrofalowa MWP254WKuchenka mikrofalowa Whirlpool MWP 254 W (900W 25lWhirlpool Kuchnia mikrofalowa MWP101SB
Miniaturka
Opinie
Producent
StanNowyNowyNowy
MarkaWhirlpoolWhirlpoolWhirlpool
ModelMWP 254 WMWP 254 WMWP101SB
Kolor dominującybiałybiałyczarny
Pojemność25 l25 l20 l
Moc mikrofal900 W900 W700 W
Grillkwarcowykwarcowybrak
Średnica talerza obrotowego27 cm27 cm24 cm
Otwieranie drzwiw lewow lewow lewo
Funkcje gotowaniarozmrażanierozmrażanierozmrażanie, podgrzewanie wieloetapowe
Sterowanieelektroniczneelektronicznemechaniczne
Kod producentaMWP254WMWP254WMWP101SB
Cena440.34 zł440.34 zł383.53 zł
KUP TERAZKUP TERAZKUP TERAZ