logo STYLEM
Komputery
Peryferia komputerowe
Telefony i Akcesoria
RTV i AGD
Fotografia

Jaką wybrać nawigację do samochodu. Podpowiadamy czym się kierować przy wyborze

Jeśli podróżujesz nie tylko palcem po mapie, to nawigacja samochodowa może się okazać niezbędna. Tak jak dla osób, które muszą się przemieszczać w związku z wykonywanym zawodem. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę przy jej zakupie.

Nawigacja GPS – najważniejsze informacje

Zaczniemy od tego, że obecnie wykorzystywane, są głównie dwa rozwiązania. Pierwsze to „klasyczny” gps samochodowy. Używany od wielu lat. Obecnie – w dobie bardzo szybkiego rozwoju smartfonów  i tabletów - w takiej właśnie formie występuje on najczęściej w naszych samochodach. Jest jeszcze trzecia możliwość. To system GPS jako zewnętrzny odbiornik. „Sczytuje” naszą pozycję, a oprogramowanie na przykład w telefonie nas o tym informuje.

Ilość dostępnych modeli tego typu urządzeń może przyprawić o ból głowy. Przeglądając frazę „nawigacja samochodowa ranking” można się o tym szybko przekonać. Dlatego tak istotne tytułowe pytanie. To na co zwrócić szczególną uwagę przy jej zakupie.  I właśnie na tym się teraz przede wszystkim skupimy. 

Nawigacja do samochodu – istotne parametry

Zanim dojrzejecie do podjęcia samej decyzji, warto poznać pewne aspekty związane z wyborem tego urządzenia. Na początek wielkość ekranu. Zasada jest dość prosta. Im większa jego przekątna, tym prościej będzie można korzystać tego urządzenia. Przy jego wyborze zwróćcie też uwagę na jeszcze dwie kwestie związane  z ekranem. To jego rozdzielczość i jasność. Ten drugi parametr ma znaczenie, jeśli nasze urządzenie w czasie jazdy będzie „wystawione” na działanie promieni słonecznych. 

Wróćmy jeszcze na chwilę do przekątnej. Najczęściej polecana to 5-calowy ekran. Z jednej strony jest on na tyle duży, aby korzystanie  z urządzenia było proste i nie wymagało od nas ekwilibrystyki w czasie jazdy. Jest też optymalna wielkość, aby nawigacja nie przesłaniała drogi kierowcy. Bezpieczeństwo korzystania, to podstawa. 

Kolejnym istotnym parametrem są oczywiście mapy Ich dokładność i częstotliwość aktualizacji ma wpływ na działanie urządzenia. Przez wiele lat używaliśmy ich papierowych wersji. Czy to była „Mapa Polki samochodowa”, czy „Mapa Europy samochodowa” – miały swoje zalety, ale wraz z nastaniem nowoczesnych technologii prawie wyszły z użytku. Nie zmienia to tego, że nawigacja satelitarna musi być bardzo dokładnie i jak wspomnieliśmy często się aktualizować. Ma większe możliwości niż klasyczna papierowa mapa, i takie też powinniśmy mieć co do niej wymagania.

Wiele z nich ma dodatkowe elementy, zwiększające ich funkcjonalność i przede wszystkim możliwości. Mapa fotoradarów to już właściwie standard. Oprócz tego urządzenia tego typu posiadają również zaznaczenie punktów użyteczności publicznej. Mamy tutaj na myśli sklepy, stacje paliw, bankomaty,a także miejsca o podwyższonym ryzyku wypadków. Dobra mapa Polski samochodowa – satelitarna oczywiście - musi je posiadać. Oczywiście i wyjeżdżając za granicę liczymy na takie uproszczenia. 

Jest jeszcze jeden istotnym parametr opisujący gps samochodowy. System operacyjny jak jest w nim zamontowany i pewna kwestia z tym związana. Wszystkie działa na jego bazie. Może to być Android, Windows CE. Są też autorskie rozwiązania tworzone przez producentów nawigacji. Warto sprawdzić czy mają one możliwe wgrywania map. Jeszcze jedna istotna sprawa na jaką należy zwrócić uwagę przy zakupie tego urządzenia. 

Dobry GPS samochodowy, to czytelny i intuicyjny interfejs. Sposób korzystania z niego nie powinien być utrudniony. Przede wszystkim jednak  nie może mieć on wpływu na zmniejszenia bezpieczeństwa i komfortu pod czas jazdy. W tym wypadku nieco gorzej prezentują się nawigacje na smartfonach. Warto mieć to na uwadze.

Jaką nawigację samochodową wybrać?

Odpowiedź na to  pytanie – znając podstawowe parametry – nie  będzie trudna. Przede wszystkim jednak urządzenie to musi być przystosowane do naszych wymogów. I tak na przykład, jeśli zawodowo jeździcie ciężarówkami, przyda się na przykład dokładna mapa z określeniem tonażu powyżej którego daną drogą jechać nie można. Z kolei  najlepsza nawigacja  z punktu widzenia podróżnika to taka, która jest bardzo dokładna. A po drugie zawiera również wspominane wcześniej punktu użyteczności publicznej.

Kolejna kwestia – czy dobra nawigacja jest kosztowna? Za jakość działania, ale też i wykonania trzeba będzie zapłacić więcej. To jaką kwotę można na to przeznaczyć, jest zależne tylko od Waszych wymogów, ale i potrzeb. Częste podróżowanie predysponuje raczej urządzanie nawigacyjne, a nie korzystanie ze smartfona. To pierwsze rozwiązanie ma dużo więcej do zaoferowania w takiej sytuacji. I trzeba mieć to oczywiście na uwadze.

Najlepsze nawigacje samochodowe – ranking

Jak już wspominaliśmy, możliwości wyboru jest sporo. Jeśli jednak przejrzyjcie co najmniej kilkanaście takich zestawień, wyłoni się zestaw najczęściej podawanych modeli i firm odpowiedzialnych za produkcję tych urządzeń. Oczywiście można się kierować oceną osób tworzących dany ranking, ale przede wszystkim zwróćcie na opisane przez nas parametry, którymi taka nawigacja się charakteryzuje.


powróć do artykułów